Ana Sayfa DİĞER BAŞKAN SEÇER'DEN SAHA İNCELEMESİ

BAŞKAN SEÇER’DEN SAHA İNCELEMESİ

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı tarafından çalışmaları sürdürülen Yenişehir İlçesi Fuat Morel Mahallesi 36. Cadde’deki sıcak asfalt kaplama (BSK) ve kaldırım yapım işini yerinde inceledi.

Çalışanları selamlayarak kolaylıklar dileyen Başkan Seçer, ayrıca asfalt serme makinesini de (Finişher) kullandı. Seçer, Mersin’in toplam 5 bin kilometrenin üzerinde bir yol ağı bulunduğundan söz ederek, “Şehir merkezi, dağ başı, bahçe yolu, bağ yolu bizim için fark etmiyor. Her kilometresi, her metresi önemli. Aynı ciddiyetle Mersin’in dört bir köşesinde bu hizmetleri yerine getireceğiz, eksiklerimizi tamamlayacağız” dedi.

Seçer, çalışmalar hakkında bilgi aldı

Yıllardır kamulaştırma sıkıntısı yaşandığı için bir türlü yapılamayan 36. Cadde’deki çalışmalar, bu sorunun aşılmasıyla birlikte başlatıldı. Başkan Seçer, bürokratlardan ve teknik ekipten çalışmalar hakkında bilgi alarak, 36. Cadde boyunca incelemelerde bulundu. Başkan Seçer’e saha gezisi sırasında Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Olcay Tok, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Haydar Ali Ulusoy, bürokratlar ve daire başkanları eşlik etti.

Çalışmaların toplam maliyeti 1 milyon 210 bin TL

Toplam 550 metre uzunluğunda, 35 metre genişliğinde ve 2×2 bölünmüş yol niteliğindeki 36. Cadde yolu için toplam 3 bin ton sıcak asfalt (BSK) ve 5 bin ton temel malzeme imalatı yapılırken, toplam 4 bin metrekare kaldırım ve 2 bin 500 metre bordür döşendi. Çalışmaların toplam maliyeti ise 1 milyon 210 bin TL düzeyinde.

“İlk dönemimizde önemli bir kısmını bitireceğiz”

Başkan Seçer, inceleme sırarında yaptığı değerlendirmede, “İçinde bulunduğumuz cadde Vali Hüseyin Aksoy Caddesi ya da 36. Cadde. 15. Cadde ile 17. Cadde’yi, ki bu yeni açmakta olduğumuz bir cadde. Bu yıl içerisinde yaklaşık 17. Cadde’den 1500 metre gibi bir yeni güzergah açıyoruz. Aşağı yukarı üniversite civarına yaklaşmış oluyoruz. Bu Akbelen’den Mezitli sınırlarına giriyor. Hatta daha sonra Çeşmeli Otobanı’na kadar bağlayabileceğimiz bir güzergah. İlk dönemimizde de önemli bir kısmını zaten bitireceğiz. Hatta, Mezitli sınırları içerisinden Akbelen’e kadar, tamamını sorun olmaktan çıkaracağız. Bazı bölgelerde mülkiyet sorunu yaşanıyor, kamulaştırma yapmamız gerekiyor. Ama herhangi bir sıkıntı yaşamadığımız bölgelerde de altyapısı tamamlanmış yerleri de hemen açacağız ve hizmete alacağız” dedi.

“5 bin kilometrenin üzerinde bir yol ağı. Her bir metresi, her bir kilometresi bizim için önemli”

Mersin’in toplam 5 bin kilometrenin üzerinde bir yol ağı bulunduğundan söz eden Başkan Seçer, “16 bin kilometrekare alan içerisinde, 5 bin kilometrenin üzerindeki yol ağımızın her bir metresi, her bir kilometresi bizim için önemli. Mutlaka şehir içinde yurttaşlarımızın işinden evine giderken ya da bir mekandan diğer bir mekana ziyaret ederken konforu açısından yolların kaliteli, düzgün ve kullanışlı olması son derece önemli. Ama diğer taraftan da tarımsal üretim merkezi olan, sebzecilikte, meyvecilikte önemli üretim kalemlerine sahip olan ilimizde şehir merkezi, dağ başı, bahçe yolu, bağ yolu bizim için fark etmiyor. Her kilometresi, her metresi önemli. Aynı ciddiyetle Mersin’in dört bir köşesinde bu hizmetleri yerine getireceğiz, eksiklerimizi tamamlayacağız” diye konuştu.

“En çok bütçe ayırdığımız kalemler yol, asfalt işleri, altyapı, kanalizasyon”

Yönetime geleli henüz 1 yılı bitirdiklerini, ilk geldikleri günlerde önemli sorunlar yaşadıklarını anlatan Başkan Seçer, şöyle devam etti:

“Malzeme, alet, ekipman, program, ekip sorunu yaşadık. Bütün bunlar bir müddet bizim yol çalışmalarımızı aksattı. Burada doğruları söylemek gerekir. Benim de içime sinmedi. Yani ilk 6 ay o adaptasyon sürecinde yaptığımız çalışmalar, mevcut imkanları en mantıklı, en rasyonel, en maksimum, verimli kullanarak yaptığımız çalışmalar. Çünkü büyük para isteyen yatırımlar. Bakın bizim bütçemizi inceleyin, faaliyet alanlarımızda, görev alanlarımızda en çok bütçe ayırdığımız kalemler yol, asfalt işleri, altyapı, kanalizasyondur. Onun için burada paraya ihtiyaç var. Para yetmiyor, bu işi yapacak yetişmiş kalifiye mühendislere ihtiyaç var ki her alanda belediyemizin yaşadığı en önemli sorunların başında geliyor. Yani her zaman söylüyorum. Bir finansmana, iki yetişmiş insan kaynağına ihtiyacımız var.”

“Liyakat olmazsa inanın hizmet olmuyor”

Başkan Seçer, Yol Yapım Bakım ve Onarım Dairesi Başkanlığı’nı yeniden yapılandırdıklarını ifade ederek, şöyle devam etti:

“Bunu tüm yurttaşlarıma da duyurmak istiyorum. Bizim şu anda kadrolaşmamız, tamamen liyakat esaslı. Bizim iş yapmaya ihtiyacımız var. Eğer liyakat olmazsa inanın hizmet olmuyor. Bunun için de bu kadro oluşturma konusunda yetişmiş, deneyimli, daha önceden önemli çalışmalar yapmış mühendislerimizle bütün bu sorunları aşabileceğimizi düşünüyorum. Tabii ki önümüzdeki süreç farklı bir süreç. Şu anda içinde bulunduğumuz süreç farklı bir süreç. Bir pandemi ile mücadele süreci. Hayatın normalin dışına çıktığı bir süreç. Her alanda. İnsanlarımız şu anda mecburen evinde. Üretim yapmaktan yoksunuz. Ekonomimiz mecburen son bir buçuk, iki aydır daralma gösterdi. Ekonominin daralma göstermesi demek her alanın etkilenmesi demek. İşte biz de Belediye olarak etkilendik. Çünkü gelirlerimiz düştü. Umut ediyorum bayramdan sonra tüm dünyada normalleşme olacak. Türkiye’de de olacak. Normalleşme artık bizi de rahatlatacak. Biz de üretim yapmaya başlayacağız, çalışmaya başlayacağız. Projeleri rahat uygulamaya başlayacağız. Gelirlerimiz normal düzeyine gelecek ve bizim 2024’e kadar programa aldığımız, Stratejik Planımız’a aldığımız bütün yatırımları da gerçekleştireceğiz.”

Seçer, Mersinliler’in Ramazan Bayramı’nı kutlayarak, “Bayramımızda yurttaşlarımızla, aile büyüklerimizle bir arada olamayacağız. Ama evimizde yine bayram coşkusu, o birlik, beraberlik arzusu ile dünyanın bu beladan kurtulması için dualarımızı edeceğiz. Ben bu vasıta ile de tüm Mersinli hemşehrilerimin mübarek Ramazan Bayramı’nı kutluyorum. İnşallah gelecek günler bugünkü günlerden çok daha güzel olacak” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da Okumalısınız

BELEDİYEDEN 500 AİLEYE BAYRAM HEDİYESİ

Nevşehir Belediyesi tarafından kentteki her mahalleden 20 aileye, Ramazan Bayramı öncesinde hazırlanan hediye paketleri ulaştırıldı. Başkan Rasim Arı, bazı mahallelerde eşi...

PARK VE YEŞİL ALANLAR YAZA HAZIRLANIYOR

Karaman Belediyesi, şehir genelindeki park, bahçe ve yeşil alanları yaz mevsimine hazırlıyor. Bir...

BELEDİYE SOKAK HAYVANLARINI UNUTMADI

Niğde Belediyesi ekipleri, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle beslenmekte güçlük çeken sokak hayvanları için yaşam alanlarına mama bırakıyor.

MAVİŞEHİR’DE TAŞKIN ÖNLENECEK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gediz Deltası’nın başlangıcında yer alan Flamingo Doğa Parkı projesini yerinde inceledi. Mavişehir kıyı rehabilitasyonuyla beraber...

MİLLİ EGEMENLİK PARKI IŞIL IŞIL

Ankara Büyükşehir Belediyesi yeşil alanlar ve parklarda tadilat, bakım, onarım ve ışıklandırma çalışmalarını hızlandırdı. Havuzlar, aydınlatma direkleri ve banklar gibi hasar...