Ana Sayfa DİĞER BELEDİYEYE OLAN BORÇLAR ERTELENDİ

BELEDİYEYE OLAN BORÇLAR ERTELENDİ

Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, koronavirüs salgınına ilişki belediyenin yaptığı çalışmalara dair açıklamalarda bulundu.

İlk günden bu yana Sağlık Bakanlığı’nın, sağlık uzmanlarının söyledikleri doğrultusunda çalışmalar yürüttüklerini belirten Maçoğlu, sokakların düzenli bir şekilde dezenfekte edilmesi, ilaçlamaların yapılması, kamusal alanda özellikle ortak kullanım alanları; park bahçeler, minibüsler birçok alanda dezenfekte çalışmaları yürüttüklerinin altını çizdi.

Belediyenin kentte yalnız yaşayan yaşlı insanlara ulaştığını ve onların ihtiyaçlarını gidermeye başladığını kaydeden Tunceli Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi;

“Bazı yaşlılarımız var ki telefon bile kullanamıyor, onlara ulaştık. Daha sonra İçişleri Bakanlığı’ndan yayımlanan genelgeyle Valilik, valiliğe bağlı kurumlar, İl Sağlık Müdürlüğü ve belediyemizin de içinde yer aldığı Vefa Sosyal Destek Grubu’yla çalışmalar ortaklaştırıldı. Bu kapsamda buradan tekrar hatırlatalım 0428 213 33 33 ya da belediyemiz hattı olan 153’ü ihtiyaçlarınız için arayabilirsiniz. 150-200 kişi var tespit ettiğimiz onlara ulaşıyoruz. Ama ne yaparsak yapalım eksik bıraktığınız şeyler olacak, bu süreçte toplumsal dayanışmayı güçlendirmek çok önemli” sözlerini kullandı.

“Sosyal mesafeyi koruyalım”

Sosyal mesafenin korunmasına dikkat çeken Başkan Maçoğlu, “ Sosyal izolasyonun sağlanması, evde kalma durumunu önemli buluyoruz, çağrımızı yineliyoruz. Herkesin bu işe dair bir çalışma yürütmesi gerekiyor. Dezenfekte çalışmaları önemli ama esas olan herkesin, kurumların almış olduğu kararlara uyma meselesidir. Bu salgın sadece yaşlıların hastalığı değil; bütün canlılarda en çok da insanlar üzerinde yaygınlaşan bir durum. Bu anlamıyla bizim çalışmalarımızın en değerli olan kısmı sosyal mesafeyi koruyarak, halkla konuşup evleri gezerek yaşlılarımızı, kronik hastalığı olan insanlarımıza giderek onları bilinçlendirmektir. Dersim halkının da bu bilinç düzeyinde olmasından kaynaklı da burada bu tür tedbirlere uyulduğunu düşünüyoruz” dedi.

“Bütün borç tahsillerine erteleme

Belediye olarak bu süreçte tahakkuk edilen borçlara ilişkin açıklamalarda bulunan Başkan Maçoğlu, “Üç aylık süre içerisinde bu durumun üstesinden geleceği düşünülüyor, bu doğrultuda planlamalar yapılıyor. Bizler de bu söylemler doğrultusunda üç aylık süreçte bütün borç tahsillerini erteleme kararı aldık. Dostlarımız bu konuda bir endişe içerisinde olmasın. Belediye, halkın belediyesidir. Belediyenin tüm ekonomisi, bütçesi halkın bütçesidir. Bu konular sorun edilmemeli. Birçok alanda çalışmalarımız var” ifadelerini kullandı.

“Minibüsçülere mazot desteği”

Minibüs taşımacılığında yolcu sayısında düzenlemelere gidildiğini aktaran Başkan Maçoğlu, “Yolcu sayısını en az seviyeye indirme çalışması var. Kooperatiflerle toplantılar yapıp arkadaşlarımızdan alacaklarımızı Haziran’a kadar ötelediğimizi, almayacağımızı belirttik. İnsanlarımızın dışarıya çıkmamasından kaynaklı ekonomik sıkıntılar çekildiğini bu nedenle minibüs taşımacılığındaki arkadaşlarımıza mazot desteği vereceğimizi belirttik.

Başkan Maçoğlu, Ardından sağlık personelleri için alınan kararları aktararak şunları dile getirdi:

“Sadece personeli taşıyan servisler koyacağımızı Sağlık Müdürlüğü’ne de bildirdik. Talepler doğrultusunda bu çalışmayı gerçekleştireceğiz”

“Halkımız kendini yalnız hissetmesin”

Son olarak dünyanın birçok yerinde görülen bu virüs salgınının uzun süre hayatımızı etkileyeceğini belirten Başkan Maçoğlu sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Doğaya yapılan zulmü düşünün; vadilere, ormanlara, derelere yapılan zulmü düşünün. Kapitalist, emperyalist sürecin döngüye geçişi bu şekilde olacaktır. Virüslerle, hastalıklarla karşı karşıya kalacağız. Beslenmeden hijyen, sağlık bilgisi koşullarına, sosyal mesafeye kadar söylenenleri yaparsak, tedbirlerimiz alırsak korunabiliriz. Bu şehirde muhtemeldir; önümüzdeki günlerde test sonuçları çıkmaya başladığında bu virüsle tanışan bireyler olabilir. Korkmamak gerekiyor; tedbirleri alırsak bu süreç daha hafif geçecektir.

Psikolog ve sosyal hizmet alanında uzman arkadaşlarımız var. Özellikle bu meseleye ilişkin sorun yaşayan dostlarımızla, vatandaşlarımızla görüşmeler gerçekleştirecek, çaba harcayacak. Söylenenleri her birimizin dikkate alması gerekmektedir. Halkımız bu meselede kendisini yalnız hissetmesin. Bir belediyeleri olduğunu unutmasınlar. Dünya halklarına ve özelde de Dersim halkını seviyoruz. Elimizden geleni yapacağız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da Okumalısınız

BELEDİYEDEN 500 AİLEYE BAYRAM HEDİYESİ

Nevşehir Belediyesi tarafından kentteki her mahalleden 20 aileye, Ramazan Bayramı öncesinde hazırlanan hediye paketleri ulaştırıldı. Başkan Rasim Arı, bazı mahallelerde eşi...

PARK VE YEŞİL ALANLAR YAZA HAZIRLANIYOR

Karaman Belediyesi, şehir genelindeki park, bahçe ve yeşil alanları yaz mevsimine hazırlıyor. Bir...

BELEDİYE SOKAK HAYVANLARINI UNUTMADI

Niğde Belediyesi ekipleri, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgını nedeniyle beslenmekte güçlük çeken sokak hayvanları için yaşam alanlarına mama bırakıyor.

MAVİŞEHİR’DE TAŞKIN ÖNLENECEK

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Gediz Deltası’nın başlangıcında yer alan Flamingo Doğa Parkı projesini yerinde inceledi. Mavişehir kıyı rehabilitasyonuyla beraber...

MİLLİ EGEMENLİK PARKI IŞIL IŞIL

Ankara Büyükşehir Belediyesi yeşil alanlar ve parklarda tadilat, bakım, onarım ve ışıklandırma çalışmalarını hızlandırdı. Havuzlar, aydınlatma direkleri ve banklar gibi hasar...