Ana Sayfa DİĞER BELEDİYELERDEN BÖLGEYE YARDIM YAĞIYOR

BELEDİYELERDEN BÖLGEYE YARDIM YAĞIYOR

Elazığ depreminin ardından bölgeye yardım götürmek için adeta seferberlik başlatıldı. Hem vatandaşlar hem de belediyeler depremzedelere yardım etmek için adeta birbirleriyle yarışıyor.

Önceki gün Elazığ’da meydana gelen depremde enkaz altında kalanları kurtarmak için başlatılan çalışmalar tüm hızıyla sürerken, felaketin acı bilançosu da her geçen gün artıyor. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Elazığ merkezli meydana gelen depremde 1607 kişinin yaralandığını ve depremin ardından toplam 640 artçı sarsıntının olduğunu bildirdi. Hem Elazığ hem de Malatya’da can kaybına neden olan felakette, ölü sayısının 35 ‘e yükseldiği açıklandı.

Çalışmalar sürerken, bir yandan da depremzedelerin yaralarını sarmak için bölgeye yardımlar yağıyor. Bölgeye yardım etmek isteyen şahıs, kurum ve kuruluşlar yardım hazırlıkları yapıyor. Yardımlar bütün kentlerde belediyeler tarafından organize ediliyor.

Soğuk kış günlerinde sokakta kalan vatandaşlar için giyecek ve yiyecek malzemeleri kısa sürede organize edilen yardım kampanyaları ile toplanıyor. Siyasi parti ayrımı olmaksızın bütün belediyeler Konya’dan Bursa’ya, Çanakkale’den Kocaeli’ye Türkiye’nin dört bir yanında hazırlanan yardımlar Elazığ’a doğru yola çıktı.

İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bölgeye ilk andan itibaren yardımlarını sürdürüyor. Bölgeye giden destek hizmetleri lojistik ekibi ile birlikte her öğün 3 bin kişiye 2 çeşit yemek üretme kapasitesine sahip yemek tırı, 1 soğuk gıda kamyonu, 2 açık kasa kamyonu, jeneratör vb. ekipmanlarla birlikte gıda mühendisi, aşçı, teknik ve hizmet personelleri bulunuyor. Öte yandan Hamidiye A.Ş.’de bölgenin su ihtiyacını karşılamak üzere 1 su tankerini deprem bölgesine sevk etti.

ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi de Elazığ’a ilk ulaşan belediyelerden biri oldu. Ankara Büyükşehir Belediyesi Seğmen Su tarafından bölgeye su sevki yapılırken, Halk Ekmek Fabrikası’nın hazırlıklarını tamamlamasının ardından 12 bin kapasiteli Halk Ekmek Seyyar Fırın aracı da Elazığ’a gönderildi. Deprem bölgesinde günlük üç öğünde 5 bin vatandaşa sıcak yemek hizmeti sağlamak üzere ayrıca BELPA ve EGO Genel Müdürlüğü mutfak ekiplerinin araçları bölgeye iletildi.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi 10 bin kişiye sıcak çorba ve gıda servisi yapacak bir aşevi kurmak için gerekli tüm hazırlıkları tamamladı. İçerisinde gıda, giyim ve hijyen maddeleri bulunan yardım tırları Bursa’dan yola çıktı. Yardım tırlarını uğurlayan Başkan Alinur Aktaş, “Arama-kurtarma, psiko-destek ekiplerimiz, ‘tüm araç ve ekipmanlarıyla’ deprem bölgesinde hizmet vermek için yola çıktı.

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

İlk etapta 12 kişilik bir arama kurtarma ekibi bölgeye sevkedildi. Ekipler AFAD koordinasyonunda Malatya’ya ulaştı ve çalışmalara başladı. Yine su ihtiyacını gidermek için ilk etapta bölgeye 34.000 paketli su sevk edildi.

TRABZON BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

2 Paletli ekskavatör, 1 Lastik tekerlekli ekskavatör, 1 Loader, 1 Nakil aracı, 1 Mini paletli, ekskavatör, 1 Vinç, 1 Tam donanımlı itfaiye aracı, 2 Pick-up kamyonet ve çok sayıda personelimiz ihtiyaç olması halinde bölgeye sevk edildi. Ayrıca bölgeye kamyonlar dolusu yiyecek ve giyecek maddesi gönderildi.

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Bölgeye 6 araç ve iş makinesi ile 20 personel gönderildi. Elazığ’a ulaşan ekipler, 6 katlı bir binanın enkazında görevlendirildi. Ekipler, enkaz altında kalan vatandaşlarımıza sağ salim ulaşmak için gayretli bir şekilde çalışıyor.

MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Muğla Büyükşehir Belediyesi depremin hemen ardından bölgeye yardım malzemesi topladı. Toplanan malzemeler TIR’larla Elazığ ve Malatya’ya sevk edildi.

ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Bölgeye 3000 battaniye, 4000 uyku seti, 3000 çocuk bezini taşıyan bir yardım TIR’ı, bir mobil yemek TIR’ı ve kışlık kıyafet malzemelerinin yüklendiği TIR olmak üzere toplam 3 adet TIR, arama kurtarma araçları ve görevlileri gönderildi.

ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Adana Büyükşehir Belediyesi afet bölgesine 4 itfaiye aracı, arama-kurtarma araçları ve ekipleri, hizmet araçlarından oluşan bir ekip yolladı. Ekipler enkaz altından çok sayıda yaralı çıkardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da Okumalısınız

BAŞKAN İMAMOĞLU’NDAN UKOME DÜZENLEMESİNE TEPKİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sarıyer Belediyesi ziyareti sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. İmamoğlu, Resmi Gazete'de yayınlanan ve UKOME'ye bazı...

BELEDİYE KONSERVATUARINA BÜYÜK İLGİ

Adıyaman Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini yürüten Belediye Konservatuarında güz dönemi kursları tüm hızıyla devam ediyor.

BAŞKAN KÖSE’DEN KURSİYERLERE ZİYARET

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse Tarihi Çarşı Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi'nde (SAKEM) devam eden iğne oyası kursunu ziyaret etti. 

HAKKARİ’NİN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

Hakkari'de ihtiyaç duyulan ve ilin şehir kimliğinin güçlenmesi için Vali/Belediye Başkan V. İdris Akbıyık'ın kontrolünde özel olarak hazırlanan 2020-2023 Hakkari...

BÜYÜKŞEHİR SİLİFKE’DE ÇALIŞIYOR

Geçtiğimiz günlerde aşırı yağışlar ve fırtınadan etkilenen ilçelerden biri olan Silifke’de Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları sürüyor.