Ana Sayfa DİĞER “HEDEF İSTANBUL’U FESTİVALLER ŞEHRİ YAPMAK”

“HEDEF İSTANBUL’U FESTİVALLER ŞEHRİ YAPMAK”

İBB Turizm Platformu tarafından düzenlenen İstanbul Turizm Çalıştayı’nda konuşan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan, İstanbul’u festival şehri yapmak istediklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Turizm Platformu, kent turizmini masaya yatırmak için İstanbul Turizm Çalıştayı’na ev sahipliği yapıyor. Sektörün tüm paydaşlarının bir araya getiren ve turizmi bütüncül bir şekilde ele almak için düzenlenen çalıştay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan ve Turizm Platformu’nun Teknik Kooridinatörü Özcan Biçer’in konuşmasıyla başladı. İki isim de geçirdiği trafik kazası nedeniyle iyileşme süreci devam eden Cumhur Güven Taşbaşı’na geçmiş olsun dileklerini paylaştı. Arslan konuşmasında, “İstanbul’u kültür sanat turizm ve spor alanlarını birleştirmek ve festival kenti yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. Biçer ise, “Turizmde, İstanbullular olarak kendi fikirlerimizi ortaya koyacak, kendi çalışmamızı yapacağız” dedi.

“ÖNCELİKLERİMİZİ TESPİT ETTİK”

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan, turizmin farklı alanlarında faaliyet gösteren, proje geliştiren, içerik üreten; meslek kuruluşları, örgütler, odalar, kamu kuruluşları, işletmeler, akademisyenler ve kanaat önderlerinin katıldığı çalıştayın açılışında konuşma gerçekleştirdi. Kenti festivaller şehri haline getirmek istediklerini açıklayan Arslan şu ifadeleri kullandı: “İstanbul’da yaşayan çocuk, genç, yaşlı her bireyin günlük yaşantısına renk getirmeyi, İstanbulluları demokratik ve kardeşçe bir ortamda, anılarında yer bulacak etkinlikler yapmayı planlıyoruz. Bu etkinlikler kapsamında uluslararası davetlerle birlikte, mesleki kurumların ve sorunların tartışılacağı paneller ve toplantılar gerçekleştireceğiz.”

Turizmin kente sağlayacağı katkıya dikkat çeken Arslan, bu hedefe ulaşmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“Öncelikle biz bunları belirlerken ‘Yeşil İstanbul’, ‘Adil İstanbul’, ‘Yaşayan Şehir İstanbul’, ‘24 Saat Ulaşılabilir İstanbul’ olarak önceliklerimizi tespit ettik. Bu öncelikler çerçevesinde de çözümlerimizi hayata geçirdik. Bildiğiniz gibi artık ‘gece metrosu’ uygulamasıyla özellikle gençlerin, iş insanlarının, vardiyalı çalışanların ve turistlerin hayatı büyük ölçüde kolaylaştı.”

“PLATFORM BİR DEMOKRASİ DÜŞÜNCESİ”

Platformu bir demokrasi düşüncesi olarak tanımlayan Turizm Platformu Teknik Koordinatörü Özcan Biçer ise konuşmasında şunları dedi: “Sürdürülebilir turizm vizyonuyla turizmi ele alacağız. Kamu kurumlarını, sektör temsilcilerini, konsoloslukları, üniversiteleri, uzman kişileri ve birçok paydaşı bir araya getirdik. Bugün burada komisyonların kuruluşunu yapıyoruz. Komisyonların kuruluşundan sonra vizyon belgesi oluşturmaya çalışacağız. Sonrasında da turizm master planı belirlemek ve eylem planı oluşturmak istiyoruz. Dijital platform üzerinden de tüm vatandaşlarımızın dahil olduğu daha kapsamlı bir katılım düşüncesindeyiz.”

TÜM KATILIMCILARIN GÖRÜŞÜ ALINIYOR

Çalıştayda tematik olarak ayrılan her masaya, her bir katılımcının kullanmasını sağlamak için “Fikir Tepsisi” adında küçük yapışkan kağıtlar konuldu. Anket yoluyla tüm katılımcılar, masalarına oy verme işlemi için konulan teknolojik cihazlarla çeşitli sorunlara önem sıralarını gözetmek kaydıyla 1 ile 5 arasında not verdi.

“İSTANBUL’U DÜNYADA EN ÇOK ZİYARET EDİLEN 3 ŞEHİRDEN BİRİ YAPACAĞIZ”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu çalıştayın kapanış konuimasını yaptı. İmamoğlu, “Turizm Çalıştayı”nda, TÜİK rakamlarına göre Türkiye’deki işsizlik oranının 15’e yaklaştığı bilgisini paylaştı.

İstanbul’da yaklaşık 2,5 milyon işsiz bulunduğunu kaydeden İmamoğlu, istihdam yaratacak en önemli sektörün turizm olduğunu vurguladı. İmamoğlu, “Palyatif (geçici), otellere, ‘Hadi bakayım 50’şer kişi alın’ diyerek istihdam sorununu çözemezsiniz. Talimatla, iş sorununu çözemezsiniz. Bunlar hep hayalci tavırlar olur” dedi. Kenti dünyada en çok ziyaret edilen 3 şehir arasına sokmayı hedeflediklerini vurgulayan İmamoğlu, “İstanbul’un turizmde dünyada ilk 3’e girmesi, hangi açıdan bakarsanız bakın bu şehirde yaşayan istisnasız herkes için önemli. Sadece gelir ve istihdam için değil, aynı zamanda huzur, barış ve inovasyon için de öyle” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da Okumalısınız

BAŞKENT’İN CADDELERİ RENGARENK

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in dört bir yanını çiçeklerle süslüyor. Cumhurbaşkanlığı Bulvarı, Anadolu Bulvarı, Eskişehir Yolu Havaalanı Yolu ve Gar Kavşağı başta...

HALİÇ GİBİ ELMALI DA KENDİ RENGİNE DÖNÜYOR

İBB, İstanbul’un simgelerinden Haliç’in temiz kalması için çalışmalarını yılın her döneminde sürdürüyor. Fitoplanktonların çoğalmasıyla renk değişiminin yaşandığı Haliç’te bu görüntüler geride...

İKİ AYDA 6 MİLYON ÜCRETSİZ MASKE

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koronavirüsle mücadele sürecinde hizmete aldığı maskematikler aracılığıyla ücretsiz dağıtılan maske sayısı, iki aydan kısa bir sürede 6...

ÇAMBAŞI TESİSLERİ YENİLENİYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi iştiraki ORBEL A.Ş. tarafından işletilen şehrin gözde mekânlarından Çambaşı Doğa Tesislerinin alt yapısı sil baştan yenileniyor.

“ÖNCE İNSAN ÖNCE CAN GÜVENLİĞİ”

Niğde Belediyesi, yaya ölümlerinin yaşandığı kentin en işlek caddelerinden Atatürk Bulvarı orta refüjüne vatandaşların güvenliği için tel çit uygulaması yaptı.