Ana Sayfa DİĞER “HEDEF İSTANBUL’U FESTİVALLER ŞEHRİ YAPMAK”

“HEDEF İSTANBUL’U FESTİVALLER ŞEHRİ YAPMAK”

İBB Turizm Platformu tarafından düzenlenen İstanbul Turizm Çalıştayı’nda konuşan İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan, İstanbul’u festival şehri yapmak istediklerini söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Turizm Platformu, kent turizmini masaya yatırmak için İstanbul Turizm Çalıştayı’na ev sahipliği yapıyor. Sektörün tüm paydaşlarının bir araya getiren ve turizmi bütüncül bir şekilde ele almak için düzenlenen çalıştay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan ve Turizm Platformu’nun Teknik Kooridinatörü Özcan Biçer’in konuşmasıyla başladı. İki isim de geçirdiği trafik kazası nedeniyle iyileşme süreci devam eden Cumhur Güven Taşbaşı’na geçmiş olsun dileklerini paylaştı. Arslan konuşmasında, “İstanbul’u kültür sanat turizm ve spor alanlarını birleştirmek ve festival kenti yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandı. Biçer ise, “Turizmde, İstanbullular olarak kendi fikirlerimizi ortaya koyacak, kendi çalışmamızı yapacağız” dedi.

“ÖNCELİKLERİMİZİ TESPİT ETTİK”

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Şengül Altan Arslan, turizmin farklı alanlarında faaliyet gösteren, proje geliştiren, içerik üreten; meslek kuruluşları, örgütler, odalar, kamu kuruluşları, işletmeler, akademisyenler ve kanaat önderlerinin katıldığı çalıştayın açılışında konuşma gerçekleştirdi. Kenti festivaller şehri haline getirmek istediklerini açıklayan Arslan şu ifadeleri kullandı: “İstanbul’da yaşayan çocuk, genç, yaşlı her bireyin günlük yaşantısına renk getirmeyi, İstanbulluları demokratik ve kardeşçe bir ortamda, anılarında yer bulacak etkinlikler yapmayı planlıyoruz. Bu etkinlikler kapsamında uluslararası davetlerle birlikte, mesleki kurumların ve sorunların tartışılacağı paneller ve toplantılar gerçekleştireceğiz.”

Turizmin kente sağlayacağı katkıya dikkat çeken Arslan, bu hedefe ulaşmak için yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

“Öncelikle biz bunları belirlerken ‘Yeşil İstanbul’, ‘Adil İstanbul’, ‘Yaşayan Şehir İstanbul’, ‘24 Saat Ulaşılabilir İstanbul’ olarak önceliklerimizi tespit ettik. Bu öncelikler çerçevesinde de çözümlerimizi hayata geçirdik. Bildiğiniz gibi artık ‘gece metrosu’ uygulamasıyla özellikle gençlerin, iş insanlarının, vardiyalı çalışanların ve turistlerin hayatı büyük ölçüde kolaylaştı.”

“PLATFORM BİR DEMOKRASİ DÜŞÜNCESİ”

Platformu bir demokrasi düşüncesi olarak tanımlayan Turizm Platformu Teknik Koordinatörü Özcan Biçer ise konuşmasında şunları dedi: “Sürdürülebilir turizm vizyonuyla turizmi ele alacağız. Kamu kurumlarını, sektör temsilcilerini, konsoloslukları, üniversiteleri, uzman kişileri ve birçok paydaşı bir araya getirdik. Bugün burada komisyonların kuruluşunu yapıyoruz. Komisyonların kuruluşundan sonra vizyon belgesi oluşturmaya çalışacağız. Sonrasında da turizm master planı belirlemek ve eylem planı oluşturmak istiyoruz. Dijital platform üzerinden de tüm vatandaşlarımızın dahil olduğu daha kapsamlı bir katılım düşüncesindeyiz.”

TÜM KATILIMCILARIN GÖRÜŞÜ ALINIYOR

Çalıştayda tematik olarak ayrılan her masaya, her bir katılımcının kullanmasını sağlamak için “Fikir Tepsisi” adında küçük yapışkan kağıtlar konuldu. Anket yoluyla tüm katılımcılar, masalarına oy verme işlemi için konulan teknolojik cihazlarla çeşitli sorunlara önem sıralarını gözetmek kaydıyla 1 ile 5 arasında not verdi.

“İSTANBUL’U DÜNYADA EN ÇOK ZİYARET EDİLEN 3 ŞEHİRDEN BİRİ YAPACAĞIZ”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu çalıştayın kapanış konuimasını yaptı. İmamoğlu, “Turizm Çalıştayı”nda, TÜİK rakamlarına göre Türkiye’deki işsizlik oranının 15’e yaklaştığı bilgisini paylaştı.

İstanbul’da yaklaşık 2,5 milyon işsiz bulunduğunu kaydeden İmamoğlu, istihdam yaratacak en önemli sektörün turizm olduğunu vurguladı. İmamoğlu, “Palyatif (geçici), otellere, ‘Hadi bakayım 50’şer kişi alın’ diyerek istihdam sorununu çözemezsiniz. Talimatla, iş sorununu çözemezsiniz. Bunlar hep hayalci tavırlar olur” dedi. Kenti dünyada en çok ziyaret edilen 3 şehir arasına sokmayı hedeflediklerini vurgulayan İmamoğlu, “İstanbul’un turizmde dünyada ilk 3’e girmesi, hangi açıdan bakarsanız bakın bu şehirde yaşayan istisnasız herkes için önemli. Sadece gelir ve istihdam için değil, aynı zamanda huzur, barış ve inovasyon için de öyle” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da Okumalısınız

BAŞKAN İMAMOĞLU’NDAN UKOME DÜZENLEMESİNE TEPKİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sarıyer Belediyesi ziyareti sırasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtladı. İmamoğlu, Resmi Gazete'de yayınlanan ve UKOME'ye bazı...

BELEDİYE KONSERVATUARINA BÜYÜK İLGİ

Adıyaman Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde faaliyetlerini yürüten Belediye Konservatuarında güz dönemi kursları tüm hızıyla devam ediyor.

BAŞKAN KÖSE’DEN KURSİYERLERE ZİYARET

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse Tarihi Çarşı Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi'nde (SAKEM) devam eden iğne oyası kursunu ziyaret etti. 

HAKKARİ’NİN ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

Hakkari'de ihtiyaç duyulan ve ilin şehir kimliğinin güçlenmesi için Vali/Belediye Başkan V. İdris Akbıyık'ın kontrolünde özel olarak hazırlanan 2020-2023 Hakkari...

BÜYÜKŞEHİR SİLİFKE’DE ÇALIŞIYOR

Geçtiğimiz günlerde aşırı yağışlar ve fırtınadan etkilenen ilçelerden biri olan Silifke’de Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları sürüyor.