Ana Sayfa CEVRE ŞİLE BELEDİYESİ'NDEN 'EN DOĞAL' ŞENLİK

ŞİLE BELEDİYESİ’NDEN ‘EN DOĞAL’ ŞENLİK

Bu yıl 7.si düzenlenen “Geleneksel Şile Tohum ve Yerel Ürünler Şenliği”, elverişsiz hava koşullarına rağmen yoğun ilgi gördü.


Sağlıklı doğal, adil yöntemlerle üretilen ürünleri desteklemek, ata-dede tohumlarını yaşatmak, kültürel ve yöresel lezzetleri unutturmamak için düzenlenen şenlil renkli görüntülere sahne oldu.

Şile Belediyesi ev sahipliğinde İstanbul’un tek Yeryüzü Pazarı olan Şile Yeryüzü Pazarı’nda gerçekleşen şenliğe sadece Şile’den değil, İstanbul’un hemen her yerinden ziyaretçi katıldı.
Şenlik açılışında yapılan konuşmalarda yerel üretim ve tüketimin önemine değinildi.
Şenlikte doğal yöntemlerle üretilen ürünlerin yanı sıra, Şile’nin yöresel lezzetleri, tarhana çorbası, öre tatlısı, Şile Lakerdası ziyaretçilerin damak tadına sunuldu.

Geleneksel Şile Tohum ve Yerel Ürünler Şenliği’nde satılan ürünler arasında ekmek ve çeşitli unlu mamuller de vardı. Doğal şartlarda üretilmiş olan ekmekler ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.

Şenlikle ilgili bilgi veren Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı, “Atalarımızdan, dedelerimizden ve ninelerimizden bizlere miras kalan ata tohumlarını 780 km2lik coğrafyamızda ekerek ve biçerek bu günlere getirmek istiyoruz. Bizden sonraki nesillere de tohumlarımızı aktarmak zorundayız. Biz belediye olarak daha fazla geliştirmek için uğraşacağız. Üretim konusunda elimizden geleni yapacağız. Özellikle el emeğinin, tohumun, tarımın, yerel ürünlerin, köylünün ve köylülüğün özelinde çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

HABER-KAMERA: MEHMET NACİ AKÖZ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da Okumalısınız

KADIKÖY BELEDİYESİ SAĞLIK BÜLTENİ YAYINDA

Kadıköy Belediyesinin uzman doktorları ile birlikte hazırladığı, Sağlık Bülteni dergisi elektronik ortamda ilk sayısını yayımladı.

ZABITA DENETİMLERİ SIKLAŞTIRDI

Şanlıurfa'da rutin olarak düzenlenen denetimler de son dönemde sıklaştıran Büyükşehir Zabıta ekipleri; Eyyübiye, Karaköprü ve Haliliye zabıta ekipleriyle birlikte okul...

MUSTAFA AKKUL EĞİL’İN KADERİNİ DEĞİŞTİRİYOR

Diyarbakır’ın Eğil İlçe Belediye Başkanı Mustafa Akkul, göreve geldiği günden bu yana yaptığı başarılı çalışmalarıyla adeta ilçenin kaderini değiştirdi. Eğilde en...

“BİRLİKTE ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ”

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin talimatı ile devam edilen rutin olarak her hafta Perşembe günleri gerçekleşen "Halk Günü Toplantıları" aralıksız devam...

SPOR KURSLARINA KADINLARDAN YOĞUN İLGİ

Bitlis Belediyesi’nin kadınlar için açtığı Kadın Toplum ve Yaşam merkezi kadınlardan yoğun ilgi görüyor. Kentte yaşayan yaşayan 26 yaşındaki...