Ana Sayfa DİĞER KİLİS BELEDİYESİ'NDEN KİLİS ZEYTİNİ VE ZEYTİNYAĞINA DESTEK

KİLİS BELEDİYESİ’NDEN KİLİS ZEYTİNİ VE ZEYTİNYAĞINA DESTEK

Kilis Belediyesi, Kilis Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Günleri etkinliğine katılarak, bu eşsiz ürünün tanıtımına destek verdi. Etkinlikte konuşan Prof. Dr. Canan Karatay, Kilis zeytini ve zeytinyağının faydalarına değinerek, “her gün zeytinyağı için” tavsiyesinde bulundu.

İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından Kilis’in Kocabeyli köyünde düzenlenen ‘Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Günleri’ etkinliğine, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın yanısıra, Kilis Valisi Recep Soytürk, Belediye Başkanı Av. M. Abdi Bulut, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, tarım ve zeytinciliğin bölge için çok önemli olduğuna vurgu yaptı ve vatandaşlar için önemli bir geçim kaynağı olduğunu ifade etti.

Kilis Belediye Başkanı Av. M. Abdi Bulut ise Kilis zeytininin dünyanın en kaliteli, faydalı ve lezzetli zeytin türlerinden biri olduğunu belirterek, böyle bir kaliteyi bütün dünyanın tanıması gerektiğine işaret etti. Başkan Bulut; ” Tüm Türkiye’ye zeytinimizi ve zeytinyağımızı tanıtmaya çalışacağız. Bu projeye ve buna benzer çalışmalara hep birlikte destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kilis Valisi Recep Soytürk de dünyanın en eski zeytin ağaçlarının kentte olduğunu belirterek, “Dünyanın en kaliteli zeytin ve zeytinyağı Kilis’tedir. Dünyanın en eski ve en kaliteli zeytinyağını bir kere sertifikasını almamız gerekiyor. Bunun için de çalışmalara başlayacağız” diye konuştu.

Canan Hoca şiddetle tavsiye etti

Kilis Zeytini ve Zeytinyağı Tanıtım Günleri’ne katılan Ünlü İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay ise zeytinyağına ana sütü benzetmesi yaparak, zeytinyağının karaciğer yağlanmasını önlediğini söyledi.

Etkinlikte bardakla zeytinyağı içen Karatay, sözlerine şöyle devam etti;

“Karaciğer yağlanması gidince de beyinde toparlanır. Alzheimeri, parkinsonu bunamayı önler. Herkesin sabah akşam, küçük bir bardak zeytinyağı içmesi lazım. Özellikle evlerde yaşlılara sabah akşam soğuk sıkım doğal, organik zeytinyağı verilmelidir. Florası bozuk olanlar kanser oluyor, meme kanseri oluyor. Soğuk sıkım zeytinyağının meme kanserini dahi önlediği ortaya çıkmıştır”

Konuşmaların ardından törene katılan protokol üyeleri hep birlikte tarlaya zeytin fidanı dikip, zeytin hasadına katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da Okumalısınız

MUDANYA’NIN KALBİNDE BÜYÜK DÖNÜŞÜM

Mudanya’daki parklanma sorununun çözümü için proje hazırlıklarına başlayan Bursa Büyükşehir Belediyesi, ilçe merkezindeki stadyumu başka bir yere taşıyıp, bu alana yer...

BÜYÜKŞEHİR O KONUDA DA FARK YARATIYOR

 Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü ile Türkiye Belediyeler Birliği iş birliğiyle Metro ve ANKARAY İstasyonlarında görev yapan temizlik personeline ilk kez “Kişisel Gelişim” semineri...

ENGELLİ BİREYLER YEDİ BÖLGEYİ MÜZİK VE DANSLA BİRLEŞTİRDİ

İBB, Dünya Engelliler Günü Etkinlikleri kapsamında, “7 Bölgeden Müzik ve Dans” temalı bir konser ve sahne gösterisi düzenledi. Etkinlikte yeteneklerini sergileyen engelli...

O CADDEDE AKIŞ NORMALE DÖNDÜ

Kastamonu Belediyesi, Adalet Caddesi’yle ilgili İl Trafik Komisyonu’na sunduğu talebin kabul edilmesinin ardından trafik akışını eski haline geri döndürdü.

ÇİN MALI TARTILAR İMHA EDİLECEK

Edirne Belediyesi, genelde seyyar satıcıların ve pazarcıların kullandığı Çin malı ölçü aletleri konusunda mağdur olmamaları için vatandaşları uyardı. Belediye, 3516 Sayılı...