Ana Sayfa DİĞER KİLİS BELEDİYESİ'NDEN KİLİS ZEYTİNİ VE ZEYTİNYAĞINA DESTEK

KİLİS BELEDİYESİ’NDEN KİLİS ZEYTİNİ VE ZEYTİNYAĞINA DESTEK

Kilis Belediyesi, Kilis Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Günleri etkinliğine katılarak, bu eşsiz ürünün tanıtımına destek verdi. Etkinlikte konuşan Prof. Dr. Canan Karatay, Kilis zeytini ve zeytinyağının faydalarına değinerek, “her gün zeytinyağı için” tavsiyesinde bulundu.

İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından Kilis’in Kocabeyli köyünde düzenlenen ‘Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Günleri’ etkinliğine, İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay’ın yanısıra, Kilis Valisi Recep Soytürk, Belediye Başkanı Av. M. Abdi Bulut, İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Törende konuşan İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, tarım ve zeytinciliğin bölge için çok önemli olduğuna vurgu yaptı ve vatandaşlar için önemli bir geçim kaynağı olduğunu ifade etti.

Kilis Belediye Başkanı Av. M. Abdi Bulut ise Kilis zeytininin dünyanın en kaliteli, faydalı ve lezzetli zeytin türlerinden biri olduğunu belirterek, böyle bir kaliteyi bütün dünyanın tanıması gerektiğine işaret etti. Başkan Bulut; ” Tüm Türkiye’ye zeytinimizi ve zeytinyağımızı tanıtmaya çalışacağız. Bu projeye ve buna benzer çalışmalara hep birlikte destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kilis Valisi Recep Soytürk de dünyanın en eski zeytin ağaçlarının kentte olduğunu belirterek, “Dünyanın en kaliteli zeytin ve zeytinyağı Kilis’tedir. Dünyanın en eski ve en kaliteli zeytinyağını bir kere sertifikasını almamız gerekiyor. Bunun için de çalışmalara başlayacağız” diye konuştu.

Canan Hoca şiddetle tavsiye etti

Kilis Zeytini ve Zeytinyağı Tanıtım Günleri’ne katılan Ünlü İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay ise zeytinyağına ana sütü benzetmesi yaparak, zeytinyağının karaciğer yağlanmasını önlediğini söyledi.

Etkinlikte bardakla zeytinyağı içen Karatay, sözlerine şöyle devam etti;

“Karaciğer yağlanması gidince de beyinde toparlanır. Alzheimeri, parkinsonu bunamayı önler. Herkesin sabah akşam, küçük bir bardak zeytinyağı içmesi lazım. Özellikle evlerde yaşlılara sabah akşam soğuk sıkım doğal, organik zeytinyağı verilmelidir. Florası bozuk olanlar kanser oluyor, meme kanseri oluyor. Soğuk sıkım zeytinyağının meme kanserini dahi önlediği ortaya çıkmıştır”

Konuşmaların ardından törene katılan protokol üyeleri hep birlikte tarlaya zeytin fidanı dikip, zeytin hasadına katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bunları da Okumalısınız

BAŞKENT’İN CADDELERİ RENGARENK

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’in dört bir yanını çiçeklerle süslüyor. Cumhurbaşkanlığı Bulvarı, Anadolu Bulvarı, Eskişehir Yolu Havaalanı Yolu ve Gar Kavşağı başta...

HALİÇ GİBİ ELMALI DA KENDİ RENGİNE DÖNÜYOR

İBB, İstanbul’un simgelerinden Haliç’in temiz kalması için çalışmalarını yılın her döneminde sürdürüyor. Fitoplanktonların çoğalmasıyla renk değişiminin yaşandığı Haliç’te bu görüntüler geride...

İKİ AYDA 6 MİLYON ÜCRETSİZ MASKE

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin koronavirüsle mücadele sürecinde hizmete aldığı maskematikler aracılığıyla ücretsiz dağıtılan maske sayısı, iki aydan kısa bir sürede 6...

ÇAMBAŞI TESİSLERİ YENİLENİYOR

Ordu Büyükşehir Belediyesi iştiraki ORBEL A.Ş. tarafından işletilen şehrin gözde mekânlarından Çambaşı Doğa Tesislerinin alt yapısı sil baştan yenileniyor.

“ÖNCE İNSAN ÖNCE CAN GÜVENLİĞİ”

Niğde Belediyesi, yaya ölümlerinin yaşandığı kentin en işlek caddelerinden Atatürk Bulvarı orta refüjüne vatandaşların güvenliği için tel çit uygulaması yaptı.